Byli współwłaściciele nie zawsze muszą rozliczać daninę
Umowne zniesienie współwłasności, polegające na podziale rzeczy wspólnej, ma charakter rozporządzenia tą rzeczą. Gdy ma charakter odpłatny, to w rozumieniu przepisów o VAT jest dostawą towaru. Nieodpłatne zniesienie współwłasności rzeczy nie podlega opodatkowaniu.
Sprawa dotyczyła współużytkownika wieczystego nieruchomości. Z wniosku o interpretację wynikało, że współuprawnieni zamierzają znieść wspólność praw poprzez podział fizyczny, ściśle według wielkości udziałów, ze spłatą w celu zrekompensowania poniesionych nakładów. Podatnik wskazał, że wspólność prawa użytkowania wieczystego i prawa własności budynków oraz urządzeń powoduje wiele komplikacji zarówno natury faktycznej, jak i prawnej. Dlatego stan odrębności praw uznano za lepszy niż stan wspólności. Wnioskodawca zapytał o skutki w VAT przy zniesieniu współwłasności.
Fiskus uznał, że przeprowadzona w ramach zniesienia współwłasności dostawa udziału w prawie własności działek będzie podlegać opodatkowaniu VAT, jako odpłatna dostawa towarów.
Spółka zaskarżyła interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił jej skargę. Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, choć w uzasadnieniu swojego wyroku skorygował stanowisko WSA.
NSA przeanalizował przepisy prawa cywilnego i przepisy o VAT. Nie zgodził się z WSA, że w spornej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta